KIM BYŚ BYŁA, GDYBYŚ BYŁA KIM CHCESZ
2016
cykl wycinanek
wystawa indywidualna w Mieszkaniu Gepperta

Kasia Kmita w swojej twórczości posługuje się skrupulatnie dopracowaną formą wycinanki. W barwnych kompozycjach artystka zawiera spostrzeżenia na temat współczesnej kultury, trendów i stylu życia. Uważnie obserwuje przemiany zachodzące w społeczeństwie, analizuje pragnienia i mechanizmy rządzące zachowaniem i psychiką człowieka.

Kodry, czyli prostokątne łowickie wycinanki z kolorowych papierów, niegdyś wieszane były w izbach wiejskich na belkach, pod stropem, na ścianach między oknami i nad drzwiami. Dekoracje te zwykle wykonywały kobiety. Kodry przedstawiały sceny z życia codziennego i świątecznego  wsi (praca w gospodarstwie, wesela, chrzciny itp.).

Najnowszy projekt Kasi Kmity to opowieść o spełnieniu i samorealizacji. Podejmuje temat życia zawodowego współczesnych kobiet, które na co dzień łączą pasję z pracą: tworzą własne marki, zakładają swoje firmy, czy po prostu realizują się zawodowo.

Cykl prac wykonanych w technice tradycyjnej wycinanki ludowej, a zainspirowany formalnie kodrami, przedstawia wyjątkowe miejsca tworzone przez kobiety, wraz z cały szeregiem związanych z nimi rytuałów. W ten sposób powstaje portret współczesnej bizneswoman, ale i barwny obraz miejskiej codzienności z jej stosunkowo nowymi, ale już zakorzenionymi  w naszej kulturze,  tradycjami.

Przygotowując serię prac pt. Kim byś była, gdybyś była kim chcesz artystka czerpała inspirację z miejsc takich jak pracownia Jagi Hupało w Warszawie, Warsztat Woni Marty Gessler w Warszawie czy studio wellness Wdech Wydech we Wrocławiu.

wystawa w ramach cyklu Wrocław: The Best Of / Mieszkanie Gepperta
kurator: Anna Stec
organizator: Fundacja Art Transparent

fot. Olga Jasnowska